close

Przewodnik po ogrodzie zoologicznym dla niewidomych
Najprawdopodobniej jesteśmy pierwszym ogrodem zoologicznym w Polsce, a nawet w Europie, które przygotowało przewodnik po Warszawskim ZOO w alfabecie Braille'a. Przewodnik liczy 164 strony i zawiera informacje oraz ciekawostki o zwierzętach mieszkających w Warszawskim ZOO – czyli dokładnie tą samą treść, która znalazła się w tradycyjnym, drukowanym przewodniku po ZOO. Oba przewodniki można zakupić w Punkcie Obsługi Klienta (ul. Ratuszowa 1/3) od przyszłego tygodnia. Cena przewodnika dla niewidomych będzie taka sama jak wersji drukowanej - 25 zł.

Druk wydania alfabetem Braille’a został przygotowany przez drukarnię EPEdruk Sp. z o.o., która ma ponad 60- letnie doświadczenie w drukowaniu materiałów dla niewidomych.

 

Przewodnik

 

Pomysł stworzenia takiego przewodnika po Warszawskim ZOO zrodził się w 2018 roku i był konsekwencją istnienia na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego specjalnej ścieżki edukacyjnej dla osób niewidomych i niedowidzących. Ścieżka ta składa się z 11 rzeźb z brązu przedstawiających zwierzęta wraz z opisami w alfabecie Braille'a. Rzeźby są rozmieszczone na terenie ZOO i przedstawiają zwierzę z wybiegu, obok którego są usytuowane.
 

Dodatkowo w kwietniu b.r. Dział Dydaktyczny Warszawskiego ZOO planuje poprowadzić cykl zajęć edukacyjnych dla niewidomych i słabowidzących. Zajęcia będą się odbywały w godzinach przedpołudniowych i prowadzone będą na nie zapisy w dziale dydaktycznym: 22 619 40 41 w. 179 lub 22 619 56 28. W programie zajęć przewidziano: spacer wzdłuż ścieżki dla niewidomych zawierającej rzeźby z brązu oraz tabliczki z ich opisem w Brailu (niedźwiedź polarny, sowa, pingwin, tukan, goryl, słoń, nosorożec, krokodyl, żyrafa, tygrys, lew, rekin), a następnie – w drugiej części zajęć - wizytę w sali edukacyjnej, gdzie będzie możliwość bezpośredniego kontaktu z wężem, jaszczurką, kilkoma gatunkami bezkręgowców (patyczaki, straszyki, wije lub ślimaki) oraz spotkania z gadającą papugą. Czas trwania zajęć: 60 - 90 min (w zależności od możliwości i wieku grupy).

 

Warto podkreślić, że osoby z każdym stopniem niepełnosprawności wraz z opiekunem mają prawo do nieodpłatnego wstępu do Warszawskiego ZOO.

 

Imię / nick
Treść komentarza
Udało się wam zrobić ciekawe zdjęcie?

Jeśli chcesz pokazać je naszym czytelnikom przyślij nam zdjęcie razem z krótkim opisem.  


KONTAKT
 


 

Gdzie szukać tematów aby zrobić ciekawe zdjęcie? Najlepiej od podwórka... Jest ono przeważnie zamknięte dla osób postronnych w tym i dla dziennikarzy. Podobnie jest z klatkami schodowymi z okien, których może być piękny widok zarówno na Warszawę jak i najbliższą okolicę. Aby zrobić ciekawe zdjęcie wystarczy zwykły telefon.
Zapraszamy do współpracy!   

 

 

O SERWISIE


 

REKLAMA 

KONTAKT