close 

Powrót wielkiej płyty?Nie da się ukryć, że na Bielanach sporo się buduje. Powstają nowe osiedla jak przy ulicy Rudzkiej lub mniejsze, bardziej kameralne budynki mieszkalne na niewielkich działkach. Bez względu na rodzaj budynków, technologia ich budowy jest dość podobna. Już na pierwszy rzut oka widać, że takie materiały jak cegła i pustaki należą do rzadkości. Domy powstają jakby z gotowych elementów, przygotowanych wcześniej w fabryce a na budowie jest już tylko ich montaż. Skąd to znamy? W połowie ubiegłego wieku francuscy inżynierowie wymyślili fabryki domów. Licencję sprzedali do Związku Radzieckiego. Rosyjscy uczeni udoskonalili technologię zastępując drogie elementy wykonane ze stali kwasoodpornej, mniej trwałą stalą węglową. Nie trzeba było długo czekać aby i w naszym kraju pojawiły się budynki z prefabrykatów, potocznie zwane wielką płytą. Często można znaleźć opinie, że bloki wybudowane w tej technologii są mniej trwałe co ma wpływ na cenę mieszkań, które na rynku wtórnym, należą do najtańszych. Niestety cena nowych mieszkań budowanych podobną technologią obecnie jest około dwukrotnie wyższa od mieszkań budowanych kilkadziesiąt lat temu i znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. Oczywiście żaden z deweloperów nie przyzna, że jego budynki powstają z prefabrykatów a tym bardziej, że jest to wielka płyta. Nie mniej, wszystko na to wskazuje, że tak właśnie jest. Wielka płyta powraca.

 

W galerii znajdziecie parę zdjęć z bielańskich placów budowy nowych domów.

Imię / nick
Treść komentarza
user DODANE: 23-07-2021 10:20:27 | ~ Burak ! Gryzipiórku bo nawet nie redaktorku ! Poczytaj nawtet w Wiki Co to jest technologia wylewania na mokro na placu budowy ! Jeśli masz jaki
Gryzipiórku bo nawet nie redaktorku ! Poczytaj nawtet w Wiki Co to jest technologia wylewania na mokro na placu budowy ! Jeśli masz jakieś szare komórki to napewno z wielkiej płyty .
user DODANE: 05-06-2019 08:44:35 | ~ Student budownictwa
Po prostu nie wierzę... ????
user DODANE: 05-06-2019 08:44:20 | ~ Student budownictwa
Po prostu nie wierzę... ????
user DODANE: 04-12-2018 23:04:32 | ~ Stefan
Autor powinien najpierw pójść do szkoły się do edukować, a potem ewentualnie pisać jakiekolwiek artykuły. Tym bardziej, że na części zdjęć są przestawione konstrukcje z żelbetu, a "pseudo prefabrykaty" to nic innego jak odbicia blatów szalunkowych po zalaniu ścian. Co do cegieł i pustaków to chyba logiczne, że najpierw muszą powstać ściany nośne, a pustakiem 
user DODANE: 04-12-2018 19:01:33 | ~ bakszton
Autor tej wypociny nie ma bladego pojęcia o budownictwie.
user DODANE: 04-12-2018 08:29:20 | ~ Hubert
Nie wiem czy to prowokacja ale autor nie wie o czym pisze. Przedstawione na zdjęciach konstrukcje, to konstrukcje szkieletowe, w których elementami prefabrykowanych co najwyżej są biegi schodowe lub płyty balkonowe. Jeżeli natomiast rzeczywiście bloki budowane by były z prefabrykatów, to dzisiejszej technologii nie mozna porownac z technologia wielkiej plyty z dawnych czasow.