close

Komu zależy na zburzeniu mokotowskiego zabytku?


Przetrwała dwie wojny światowe, w tym walki w Powstaniu Warszawskim – teraz może nie przetrwać polityki władz stołecznego Mokotowa. Podczas Powstania Warszawskiego walczyło przy niej elitarne Zgrupowanie „Radosław”, w tym Batalion „Parasol”, a tuż przy niej funkcjonował słynny powstańczy kanał łączący Mokotów ze Śródmieściem.

 

Stołeczna modernistyczna kamienica przy ul. Wiktorskiej 3 na Mokotowie powstała przed I wojną światową. Następnie w latach 20. został do niej dobudowany inny fragment. Dziś obie te części nadal stanowią całość. Budynek liczy pięć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną. Jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, a każda nawet najmniejsza czynność remontowa, rewitalizacyjna i jakakolwiek techniczna musiała być konsultowana z urzędem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Z takimi obwarowaniami prawnymi pamiętają tę kamienicę inżynierowie-rzeczoznawcy pracujący nad jej ekspertyzami i wzmocnieniem konstrukcji w latach minionych. Od 24 lipca 2012 r. Gminna Ewidencja Zabytków (załącznik do zarządzenia nr 2998/2012 Prezydenta m.st. Warszawy) stwierdza (pod liczbą porządkową 1569 i numerem identyfikacyjnym 00024836), że zabytkiem jest „Obszar układu urbanistycznego Starego Mokotowa”. Kamienica przy ul. Wiktorskiej 3 należy do tego obszaru.

 

Trzy różne ekspertyzy stwierdzają, że kamienica nadaje się do remontu – jedna stwierdza, że się nie nadaje. Mimo to władze Warszawy chcą kamienicę rozebrać.

 

Władze Warszawy są właścicielem ponad 90 % kamienicy jednak pozostała część w postaci czterech mieszkań należą do jednej z warszawskich firm. Niestety od budynku odcięto wszystkie media a wejście zostało zamurowane przez co korzystanie z lokali jest niemożliwe. Spór się się toczy a kamienica niszczeje i zapewne podzieli los wielu zabytków, które w ostatnich czasach zniknęły z mapy naszego miasta. Chyba, że zdarzy się jakiś cud.

Imię / nick
Treść komentarza
user DODANE: 20-04-2018 03:28:22 | ~ Mała
Reprywatyzacja po warszawsku
user DODANE: 20-04-2018 01:56:57 | ~ Alien
Pewnie UD szuka sobie miejsca na 5 lokalizację siedziby. Cztery to za mało...
Udało się wam zrobić ciekawe zdjęcie?

Jeśli chcesz pokazać je naszym czytelnikom przyślij nam zdjęcie razem z krótkim opisem.  


KONTAKT
 


 

Gdzie szukać tematów aby zrobić ciekawe zdjęcie? Najlepiej od podwórka... Jest ono przeważnie zamknięte dla osób postronnych w tym i dla dziennikarzy. Podobnie jest z klatkami schodowymi z okien, których może być piękny widok zarówno na Warszawę jak i najbliższą okolicę. Aby zrobić ciekawe zdjęcie wystarczy zwykły telefon.
Zapraszamy do współpracy!   

 

 

O SERWISIE


 

REKLAMA 

KONTAKT