close

 

Kamienice na Pradze odzyskują dawny blask


 

Na Pradze-Północ, przy ulicy Stalowej, powstaje pierwsza w Warszawie kamienica wielopokoleniowa. We wtorek, 9 października, postęp prac oglądała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

 

Na Pradze, w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, w modernizowanych kamienicach powstają kolejne mieszkania dla warszawiaków.

- Realizujemy program rewitalizacji po prawej stronie Wisły. Dowodem są także modernizacje kamienic. Kamienica wielopokoleniowa przy Stalowej jest pierwszym takim projektem w Warszawie. Zamieszkają tu seniorzy, dzieci będące w pieczy zastępczej oraz warszawiacy, których nie stać na komercyjny kredyt – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy i dodaje – Ten projekt, jak i budowa nowych mieszkań w całej Warszawie, to działania w ramach polityki Mieszkania2030. Rozpoczęliśmy konsultacje społeczne programu Mieszkania2030, który jest rozwinięciem i doszczegółowieniem właśnie tej polityki mieszkaniowej. Celem jest zwiększenie zasobu miejskich mieszkań do 100 tysięcy, a wyzwaniem przygotowanie oferty dla każdego, bez względu na wiek czy dochody.

 

Kamienica wielopokoleniowa przy Stalowej 29
 

Trwa modernizacja pięciokondygnacyjnej kamienicy z 1912 r. oraz oficyny przy ulicy Stalowej 29. To pierwszy w Warszawie projekt mieszkaniowy skierowany zarówno do osób młodszych, jak i do starszych. Na ostatnich dwóch piętrach będzie placówka pieczy zastępczej, a na pozostałych - mieszkania dla warszawiaków. Poza seniorkami i seniorami, w budynku zamieszkają osoby z innych grup wiekowych. Łącznie, oprócz mieszkań z przeznaczeniem na pieczę zastępczą, będzie to 12 mieszkań. Mieszkania zrealizowane zostaną w standardzie TBS, czyli będą gotowe do użytkowania (wykończone podłogi i ściany, biały montaż wraz z armaturą, wyłączniki i gniazda elektryczne). Na parterze powstanie przestrzeń użytkowa dla lokalnej społeczności - klubokawiarnia lub inne miejsce spotkań, którego sposób działania zostanie określony zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców. Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Koszt inwestycji wynosi 7,7 mln zł, a planowany termin zakończenia to połowa 2019 r.

 

Kamienica przy ul. Małej
 

Metamorfozę przechodzi również kamienica przy ul. Małej 15. Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków oraz stanowi element układu urbanistycznego Małej. Są już zrobione przyłącza, wstawione drewniane okna. Rozpoczynają się prace przy elewacji. Trwa przebudowa i nadbudowa poddasza. Poddasze kamienicy zostało zaadoptowane na mieszkania. Powstanie tu 8 mieszkań jedno i dwupokojowych, w tym dwa mieszkania dwukondygnacyjne i jeden lokal usługowy na parterze budynku. Koszt inwestycji to ponad 4 mln zł. Prace budowlane zakończą się w I kwartale 2019 r. Projekt zakłada pełną rewitalizację budynku uzyskaną poprzez wykonanie remontu i przywrócenie budynku do użytkowej tkanki mieszkaniowej miasta.

 

Realizujemy Zintegrowany Program Rewitalizacji
 

Miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Są to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Działania skupiają się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na 6 obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Do 2022 r. Warszawa przeznaczy na ten cel 1,6 mld zł.
 

Od 2006 r. w tych trzech dzielnicach wybudowaliśmy blisko 1000 nowych mieszkań, wyremontowaliśmy 6000 pustostanów, a ponad 3000 miejskich lokali przyłączyliśmy do sieci ciepłowniczej. W przygotowaniu lub realizacji jest 282 lokali w budynkach modernizowanych przez TBS-y. Do 2022 r. powstanie co najmniej 1000 nowych mieszkań, ponad 3000 mieszkań będzie miało podwyższony standard, a 5000 podłączymy do centralnego ogrzewania z sieci ciepłowniczej.
 

Trwają modernizacje także innych kamienic znajdujących się na terenie objętym programem rewitalizacji. Przypomnijmy, budynek przy ul. Łomżyńskiej 20 przechodzi gruntowną przebudowę i rozbudowę. Powstaje nowa infrastruktura techniczna (m.in. ciepłownicza, elektroenergetyczna, wodociągowa). W budynku będzie 46 mieszkań dla warszawiaków oraz jedno mieszkanie przeznaczone dla placówki opiekuńczo-wychowawczej. Mieszkania zrealizowane zostaną w standardzie TBS – lokale mieszkalne gotowe do użytkowania (wykończone podłogi i ściany, biały montaż wraz z armaturą, wyłączniki i gniazda elektryczne). Koszt inwestycji wynosi 17,8 mln zł, a planowany termin zakończenia to czerwiec 2019 r. Tuż obok, przy ul. Łomżyńskiej 26 rozpoczęły się prace modernizacyjne. Będzie to pełna rewitalizacja, przebudowa i nadbudowa czterokondygnacyjnego budynku. Ze względu na zabytkowy charakter kamienicy z 1911 r., ściana frontowa zostanie odnowiona z zachowaniem detali historycznych. Powstanie 13 mieszkań, a na czwartym piętrze i na poddaszu placówka opiekuńczo-wychowawcza. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się pod koniec 2019 r. Kolejna inwestycja powstaje u zbiegu ulic Skaryszewskiej i Targowej. Będzie to budynek z 85 mieszkaniami. Powyższe inwestycje realizuje Towarzystwo Budownictwa Społecznego Warszawa Południe.
 

Natomiast TBS Warszawa Północ, przy ul. Strzeleckiej wybuduje budynek wielorodzinny z 30 mieszkaniami. Trwają prace związane z przygotowaniem struktury lokali i przeznaczeniem lokali użytkowych. Kolejny etap to przygotowanie przetargu na dokumentację projektową.

Przypomnijmy także, na obszarze objętym rewitalizacją, na Targówku przy ulicy Korzona powstaje budynek dla 64 rodzin.Kolejna inwestycja, także realizowana przez TBS Północ, przy ul. Radzymińskiej, przewiduje budynek z 215 mieszkaniami, w tym z jednym, o pow. ok. 250 m² na pierwszym piętrze budynku, przeznaczonym na pieczę zastępczą. Planowany termin zakończenia inwestycji - IV kwartał 2020. Przy ul. Chyrowskiej powstanie budynek z 25 mieszkaniami. W I kwartale 2019 r. powinien zostać wyłoniony wykonawca. Mieszkania powstaną do 2020 r.

 

Mieszkania 2030 – konsultacje programu
 

Właśnie rozpoczęły się konsultacje społeczne programu Mieszkania2030, będącego programem wykonawczym do Strategii#Warszawa2030.

Program Mieszkania2030 jest rozwinięciem i doszczegółowieniem kierunków rozwoju określonych w Polityce mieszkaniowej – Mieszkania2030 przyjętej uchwałą w grudniu 2017 r., która jest wieloletnią perspektywą rozwoju do 2030 r. Zakłada ona, że do 2030 r. zasób miejskich mieszkań zwiększy się do ponad 100 tys. W tym celu trzeba dostarczyć 15 tys. nowych lokali. Wyzwaniem jest przygotowanie oferty dla każdego, kto zdecyduje się żyć w Warszawie – bez względu na wiek czy dochody. Program zakłada wzmocnienie zasobu komunalnego jak i stworzenie szerokiej oferty dla osób, które obecnie nie mogą uzyskać pomocy mieszkaniowej np. rodzin o średnich dochodach, niemogących pozwolić sobie na kupno czy wynajem na wolnym rynku.
 

Konsultacje odbywają się:
 

15 października (pon.), 17.00-9.30 w Centrum Społecznym przy ul. Paca 40,

16 października (wt.), 12.00-14.30 w Międzypokoleniowej Klubokawiarni przy ul. Anielewicza 3/5,

25 października (czw.), 17.00-20.00, OSiR, ul. Polna 7a.

Uwagi do dokumentu można przesyłać na adres: mieszkania2030@um.warszawa.pl lub złożyć osobiście w siedzibie Biura Polityki Lokalowej przy ul. Canaletta 2. Konsultacje trwają do 5 listopada.

 

Imię / nick
Treść komentarza
Udało się wam zrobić ciekawe zdjęcie?

Jeśli chcesz pokazać je naszym czytelnikom przyślij nam zdjęcie razem z krótkim opisem.  


KONTAKT
 


 

Gdzie szukać tematów aby zrobić ciekawe zdjęcie? Najlepiej od podwórka... Jest ono przeważnie zamknięte dla osób postronnych w tym i dla dziennikarzy. Podobnie jest z klatkami schodowymi z okien, których może być piękny widok zarówno na Warszawę jak i najbliższą okolicę. Aby zrobić ciekawe zdjęcie wystarczy zwykły telefon.
Zapraszamy do współpracy!   

 

 

O SERWISIE


 

REKLAMA 

KONTAKT