close

Hula noga?




Jeśli kierowca zaparkuje samochód w nieodpowiedni sposób, ma sporą szansę otrzymać w nagrodę słony mandat. Często też poza samym mandatem jego pojazd może zostać odholowany. Straż Miejska może już wystawić mandat na podstawie samego zdjęcia, bez potrzeby przyjazdu na miejsce, w którym pojazd został źle zaparkowany. Podobnie jest z reklamowymi „potyka czami” i innymi reklamami ustawianymi w pasie drogowym. Za ustawianie ich bez zezwolenia można zapłacić wysokie kary. W najlepszym wypadku zostaną wywiezione przez zarządcę terenu na śmietnik.

 

Widoczne na zdjęciach pojazdy nie są hulajnogami, ponieważ zamiast napędu „hulającą nogą” posiadają dość mocny silnik elektryczny o mocy 250W. Pozwala on rozpędzić bolid do prędkości około 25 kilometrów na godzinę. Powyższe parametry dla elektrycznego roweru, stanowią granicę , do której takim pojazdem można poruszać się po ścieżce rowerowej. Ze względu na podobieństwo do hulajnogi za poruszanie się nim po ścieżce rowerowej grozi mandat w wysokości 50 zł. Teoretycznie można próbować jechać po ulicy ale na niej również jest zakaz poruszania się takim pojazdem. Pozostaje chodnik. Ale w regulaminie wypożyczalni ( jest to wypożyczalnia pojazdów na minuty ) jest napisane, że nie można poruszać się pojazdem po chodniku. Jednym słowem pojazdem w mieście nie można jeździć w zasadzie nigdzie. Nasze przepisy i prawo o ruchu drogowym zostały nieco przegonione przez technologię. Ale jeśli tak jest to może firma zamiast rozrzucać pojazdy po mieście, powinna poczekać na stosowne regulacje prawne? Chodzi o bezpieczeństwo zarówno kierujących oraz innych uczestników ruchu w tym głównie pieszych.

 

Pojazdy są zostawiane w różnych miejscach: na środku chodnika, przed wejściami do domów czy w pobliżu przejść dla pieszych. Nie zawsze są dobrze widoczne a musimy pamiętać, że po chodnikach poruszają się też osoby słabo widzące lub niewidome. „Hulajnogi” elektryczne poruszają się znacznie szybciej niż piesi a do tego są bezszelestne. Nie są też bez emisyjne. W kraju gdzie większość prądu wytwarzana jest przy pomocy węglą, dym z wytworzonej energii przeniesiony jest w inne miejsce.

 

Sprawa „ elektrycznej hulajnogi” wygląda na rozwojową i będziemy bacznie się przyglądać rozwojowi sytuacji.





Imię / nick
Treść komentarza
user DODANE: 08-01-2019 13:27:19 | ~ postkom
" Ale jeśli tak jest to może firma zamiast rozrzucać pojazdy po mieście, powinna poczekać na stosowne regulacje prawne? " i co to zmieni jeśli pojawią się nowe regulacje? Magicznie wszyscy zaczną jeździć ostrożnie i zostawiać w miejscach do tego przeznaczonych? Żyjcie i dajcie żyć innym, i przede wszystkim nie patrzcie na ludzi przez pryzmat tych nieodpowiedzialnych i lekkomyślnych.
user DODANE: 12-12-2018 08:23:37 | ~ Misiek
Te bezstacyjne hulajnogi uruchamiane telefonem komórkowym mają ,,ciekawe' oprogramowanie ! PS W warszawie również pokazują się bezstacyjne rowery które też można zostawić gdzie się chce !
user DODANE: 10-12-2018 21:51:49 | ~ Ja
Bardzo fajny tekst. Dziękuję. Już myślałam, że nikt tematu nie widzi. Strach się bać o dzieci i osoby starsze. Ten bolidzik rozpędza się bezszelestnie, ma małe światełko i zanim się człowiek zorientuje co to jest już test z dużą prędkością tuż tuż. .. a nie każdy kierowca takiego czegoś jest myślącym dorosłym. Niektórzy rozpędzają się dla zabawy. Ja nie muszę chodzić po chodniku i się bać o siebie, starszych rodziców czy dziecko. To wymaga bezwzględnie doprecyzowania i regulacji zanim parę osób straci poważnie zdrowie.
user DODANE: 10-12-2018 17:45:34 | ~ Dr Zgon
Najlepiej w tym j.... kraju karać za wszystko, i likwidować wszystkie udogodnienia. Zabronić chodzenia na dwóch nogach i oddychania obydwiema dziurkami od nosa na raz. DEBILE!!!!
user DODANE: 10-12-2018 10:29:18 | ~ Tomasz
Jak najszybciej trzeba się przyjrzeć regulaminowe "wypożyczalni" oraz karać za pozostawione "pojazdy" w miejscu do tego nieodpowiednim.