close

Drewniaki na Targówku



Drewniaki na Targówku to po prostu stare domu wybudowane z drewna. Najwięcej z nich wybudowano na Targówku na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Należy tutaj wspomnieć, że większość drewnianych domów powstała w czasie kiedy było to przedmieście Warszawy a Targówek, przyłączono do miasta dopiero w 1916 roku. Drewniane domy na wsi nie są czymś nadzwyczajnym i jest to widok całkiem pospolity nawet w dzisiejszych czasach. Dopiero jak wieś zostanie przyłączona do aglomeracji to takie domy, stają się cudem, albowiem w mieście a tym bardziej w stolicy nikt drewniaków nie buduje. Jest to błędne przekonania a drewniane domy, znajdziemy w większości warszawskich dzielnic i to nie tylko na Pradze Północ, ale i chociażby w Śródmieściu.


Jednak na Targówku większość domów była wybudowana z drewna. Obowiązywał bowiem na tym terenie wprowadzony przez ruskich zaborców, zakaz budowy trwałych, a więc murowanych budynków. Nieopodal na Golędzinowie znajdował się wybudowany w 1835 roku Fort Śliwickiego (Jasińskiego) będący częścią pierścienia okrążającego Cytadelę Warszawską zwaną też Aleksandryjską. Przedpole przed fortyfikacjami musiało być czyste, aby prowadzić ostrzał artyleryjski, co skutecznie utrudniłaby murowana zabudowa. Drewniane domy można szybko spalić, aby odsłonić przedpole, stąd też zabudowa Targówka była głównie drewniana. Co ciekawe wyżej wspomnianego fortu nikt nigdy nie atakował, dlatego też nie było potrzeby palenia domów.

Częściowo zrobili to sami sowieci we wrześniu 1944 roku, atakując katiuszami prawą stronę miasta i część drewnianej zabudowy uległa spaleniu. Spora część domów uległa rozbiórce w połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to rozpoczęto na tych terenach budowę wielkiego osiedla mieszkaniowego. Do naszych czasów zachowało się kilka takich domów. Część z nich jest ukryta pod ociepleniem przez co nieco trudniej je znaleźć. Nieliczne są zamieszkałe, ale niestety część z nich jest w opłakanym stanie. Znajdują się na atrakcyjnych działkach, które są łakomym kąskiem dla deweloperów. Znając życie, pewnie niebawem znikną, ustępując miejsca nowej zabudowie.





Imię / nick
Treść komentarza